ŠD II.

Školní družina II.

Oddělení ŠD II. navštěvuje celkem 9 dětí: 5 dívek a 4 chlapci. Hra, která nás bude provázet tímto školním rokem, se jmenuje  „Ať je teplo nebo zima, v družince je vždycky prima“. Připomeneme si významné svátky, seznámíme se změnami v přírodě během jednotlivých ročních období a s významem dobrých vztahů – v rodině i mezi kamarády. Budeme pokračovat i v projektu „Čtení pomáhá“.

Září: Naše škola, naše družina

Seznámíme se s kamarády v družince, s celoroční hrou a prostředím školy. Stanovíme pravidla, jak se budeme v družince chovat. V okolí školy nasbíráme kaštany, které využijeme při podzimním tvoření. Těšíme se na Drakiádu.

Říjen: Veselé barvy podzimu

Změny v přírodě na podzim budeme pozorovat na vycházkách. Povíme si o tradici závodu „Velká pardubická“. Vyrobíme „závodní koně“ a s nimi atmosféru závodů vyzkoušíme na školním hřišti. S ozdobenou dýní oslavíme Halloween.

Listopad: Vítr a plískanice

Povíme si o počasí typickém pro toto roční období, zahrajeme si pohybovou hru „Vítr“, namalujeme deštník a zazpíváme písničku „Prší, prší“. Projektový den Sv. Martin nám přiblíží tradici tohoto svátku. V podzimní dílně vyrobíme adventní věnec.

Prosinec: Splněná přání

Prosinec se ponese v duchu adventu a přicházejících vánočních svátků. Tradice těchto dní nám připomene projektový den „Od adventu do vánoc“. Vyrobíme ozdoby na stromeček, upečeme a ozdobíme cukroví, zazpíváme koledy. Ve Vánoční dílně zhotovíme přáníčka a drobné dárečky pro naše nejbližší.

Leden: Zima kraluje

Připomeneme si tradici Tří králů. Vyrobíme lojové koule pro ptáčky, kterými jim pomůžeme překonat zimní období. Zazpíváme si písničku „Sněží“, nakreslíme ledního medvěda a přečteme pohádku „Vrána a kos“.

Únor: Sněhohrátky

Ukážeme si, že i bez sněhu si můžeme užít zimní radovánky. Seznámíme se s tradicí masopustu, připravíme masky na karneval, kde nás mimo tance budou čekat také zábavné soutěže. Ve Valentýnské dílně vyrobíme pro maminku malý dárek. Při vycházce do okolí školy budeme pozorovat zimní přírodu.

Březen: Příroda se probouzí

Naučíme se poznávat jarní květiny, zopakujeme pomůcky, které používáme při práci na zahradě. Ve velikonoční dílně si ozdobíme kraslice. Těšíme se na projektový den „Velikonoční hraní“.

Duben: Cesta není hřiště

Zopakujeme si dopravní značky a vyzkoušíme si správný pohyb v silničním provozu. Přečteme si pohádku „O neposlušném autíčku“, společně namalujeme křižovatku. Zapojíme se do projektového „Dne Země“. Nezapomeneme oslavit svátek čarodějnic.

Květen: Rodina a kamarádi

Povíme si o tom, kdo všechno patří do naší rodiny, jak se máme k sobě chovat v rodině i mezi kamarády. Ke Dni matek vyrobíme dáreček a přáníčko. Jaké máme smysly, zopakujeme v projektovém dni se stejným názvem.

Červen: Těšíme se na prázdniny

Oslavíme Den dětí. Namalujeme si kamínek na prázdninové cesty. Poslední projektový den nám napoví „Co se děje v trávě“. Vyhodnotíme si celoroční hru a povíme o bezpečném chování o prázdninách. S družinkou se pro tento školní rok rozloučíme v parku Na Špici.

Během školního roku se budeme učit básničky a písničky i říkadla v rámci kolektivní a individuální logopedické péče, malovat, tvořit, relaxovat. Zapojíme se do sportovních soutěží a aktivit v tělocvičně i školním hřišti, projektových dnů, tvořivých dílen. Program družinky zpestří i kroužek keramiky, karnevalová diskotéka nebo soutěže na Den dětí. Zahrajeme si hry, půjdeme na vycházky a výlety do okolí školy. Využijeme i interaktivní tabuli, místnost pro relaxaci, snoezelen nebo muzikoterapii.

Celý vnitřní řád ŠD si rodiče i ostatní zákonní zástupci mohou přečíst ve školní družině a je také vyvěšen v přízemí školy.